DOLAR 33,0436 0.02%
EURO 36,0120 -0.04%
ALTIN 2.569,940,04
BITCOIN 21059175,60%
Bursa
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üreticiden Süt Fiyatlarına Tepki.

Üreticiden Süt Fiyatlarına Tepki.

ABONE OL
Şubat 21, 2024 07:52
Üreticiden Süt Fiyatlarına Tepki.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mustafakemalpaşa’daki binlerce süt üreticisi, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatını 13,5 TL olarak açıklamasına isyan etti.

Süt üreticileri adına bir açıklama yapan Veteriner Hekim Burak Gökmen, süt sektörünün resmi-özel tüm paydaşlarına çağrıda bulundu. Risk faktörleri 0 (sıfır) tutulduğunda üreticinin her sabah güne 16 litre süt geriden başladığını vurgulayan Gökmen; “ Çok acı bir durumla karşı karşıyayız. Bu gemi batarsa hepimiz mesulüz. Halkı hayvancılıktan soğutan, ithalata mecbur bırakan durumlardan acilen dönülmelidir ve bu fiyat dengesizliğine oransal anlamda bir netlik kazandırılmalıdır. Yem süt paritesi 1,5 bandında tutulmalı, buna istinaden bugün süt taban fiyatı en az 17 TL olmalıdır. Bu tepkiler artarak sürecektir. Yetkilileri bu taban fiyatında revizyon yapmaya ve bu fiyatın geçerliliğini 1 Ocak’tan itibaren almaya davet ediyoruz” dedi.

Mustafakemalpaşa’nın başlıca geçim kaynaklarından olan süt üretimi, ekonomik zorluklarla baş etmeye çalışan üreticiler için kritik bir konu haline geldi.

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) aldığı fiyat artışı kararı, sektördeki girdi maliyetlerindeki yükseliş ve genel ekonomik sıkıntılarla birleşince çiftçiler arasında memnuniyetsizlikle karşılandı. Çiğ süt tavsiye fiyatının 13,5 TL olarak açıklamasına tepki gösteren Mustafakemalpaşa’daki süt üreticileri, Heykel Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Süt üreticilerine, kooperatif temsilcileri, muhtarlar ve siyasilerde destek verdi.

Bizim Bir Sorunumuz Var.

Süt üreticileri adına yaptığı basın açıklamasına şehitleri anarak başlayan Veteriner Hekim Burak Gökmen, sektörü ayakta tutmak için gece-gündüz çalışan üreticilerin emeklerinin yok sayıldığı bir dönem yaşadıklarını kaydetti. Gökmen; “Normalde bu tip konuşmalarda önce düstur gereği başkanlara sonra üreticilere ‘hoş geldiniz’ denir ama ben bu kez tam tersinden başlayacağım. Sevgili üretici kardeşlerim, birlik ve kooperatifi üyelerim ve başkanlarım, bugün burada ‘bir sorunumuz var’ demek için toplandık. Ben dâhil bizler, üretimin kalbindeki ana damarlarından olan hayvancılığın, gerektiğinde emekçisi, gerektiğinde sağımcısı, gerektiğinde bakıcısı,  gerektiğindeyse uykusuz kalarak bu sektörü ayakta tutmak için çaba harcayanı olarak burada toplandık. İçinizde biliyorum kendi hayvanını evladı gibi görenler var, doğum yapacağında sabaha kadar bekleyeni, buzağısını kurulamak için üstündekini çıkartanı hep gördüm, şahit oldum. Sizler bu hayvancılık sektörünü sadece maddiyat için yapanlardan değilsiniz, sizler benim gözümde emekçisiniz. Bir ineğim 1 litre süt üretmesi için yaklaşık 400 litre kan pompalaması gerekir. Bir dişi buzağının üretime katkı sağlaması için 23 ay geçmesi gerekir. Emekçilerin ne Ramazan ve Kurban bayramları ne de yaz tatili var. Bu sektör öyle bir sektör ki gerçek bir özveri ister, sabır ister, çalışmak ister. Bu sektörde mücadele edenlerin öncelikle emeklerine ve yüreklerine sağlık, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yanlış Giden Bir Şeyler Var.

Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği 13,5 TL’lik fiyatı kabul etmediklerini ve itiraz hakkını kullandıklarını vurgulayan Burak Gökmen; “Gelelim asıl meseleye; buradaki herkesin aynı gemide olduğunu görüyorum, hepimiz aynı yerden karın doyuruyoruz. Bu gemi batarsa hepimiz mesulüz. Üreticinin olmadığı yerde ne veteriner hekim olabilir ne yem ticareti, ne de ekipman ticareti yapan olabilir, ne damızlık birlikleri, kooperatifler ne de Ulusal Süt Konseyi var olabilir. Yanlış giden bir şeyler var, hepimiz biliyoruz ama tek bir ses olmakta güçlük çekiyoruz. ‘Biz bir şey yapamayız ki’ diyerek sadece susuyoruz. Derdim kimsenin yerinde, koltuğunda değil, sadece burada bu durumdan rahatsız olan insanların varlığından, kişileri ve kurumları haberdar etmek için elçilik yapmaya çalışıyorum. Kahvelerde, köylerde sohbet ederken sizin dertlerinizi, sorunlarınızı paylaşmaya çalışan bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Bugün burada itiraz hakkınıza bir ses olmak için geldik ve toplandık. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği 13,5 TL’lik fiyatı kabul etmiyoruz” dedi.

Süt Üreticileri Maliyetlerden Eziliyor.

Üreticilerin maliyetlerin altında ezildiğine dikkat çeken Gökmen; “Yıllık enflasyonun sözüm ona yüzde 65 olduğu, asgari ücretin yüzde 49 oranında zam aldığı, mazotun 22,6 TL’den 39’a geldiği yaklaşık yüzde 73 zamlandığı, 19 protein ortalama bir süt yeminin 350 TL’den 550 TL’ye geldiği, elektriğin kilovat değerinin yüzde 42 zamlandığı, samanın 30 TL’den 100 TL’ye, yine yoncanın 100 TL’den 170 TL’ye geldiği, veteriner hizmeti olan tohumlamanın oda fiyatının sperma ve yol ücreti hariç 290 TL’den 650 geldiği, bir de bunlara ek olarak Tarım BAĞ-KUR’undaki yüzde 49’luk artış ile 3950 TL’den 5900 TL olduğu bir girdi maliyetleri yığını altında kalan üretici kardeşimin karşılaştığı fiyat yüzde 17’lik bir artışa tabi oldu. Sadece yapılan zamlara istinaden konuşmuyorum, zammın yapıldığı tarihe kadar zaten üretici bu maliyetlerin altında 3-4 ay önce ezilmeye başlıyor. Süt fiyatları belirlendiği tarihin öncesinde girdi maliyetleri zaten her gün artmaya devam ediyor, tavsiye edilen fiyatın geçerlilik tarihi bile Ocak 1 değil” ifadelerini kullandı.

Süt Üreticisinin Durumu Çok Acı.

Burak Gökmen; “Basit usul bir hesap yapalım ve bir günlük ortalama bir rasyon yazalım; 8 kg yem 88 TL,  2 kg saman 6 TL, 1 kg yonca 7 TL, 1.5 kg yulaf 6 TL,  22 kg silaj 44 TL, 1 kg arpa 10 TL. Toplam 161 TL üzerine mazot ve işçilik yüzde 20 koyduğumuzu varsayalım 195 TL, veteriner ve amortisman yüzde 10 koyarsak yaklaşık 220TL’ye yakın maliyet ile karşılaşıyoruz. Bu da yaklaşık 16 litre süte denk geliyor tabi risk faktörlerini 0 tuttuğumuz anda. Bu şu anlama geliyor, üretici sabah uyandığında güne 16 litre süt geriden başlıyor. Önce zarara girmemesi için bu farkı kapatması gerekiyor. Ortalama 20 litre süt veren bir işletmede bize kalan kâr 4 litre, yani yaklaşık 50 TL gibi bir sağmal inek için günlük kazanç. Kendi değeri 100.000 TL olan bir ticari ürünün getirisi günlük 50 TL, gerçekten acı bir durum. İşte bu yüzden bu ülkenin buradaki vatandaşını desteklemesi, ayakta tutması gerekir” açıklamasına bulundu.

Sütte Taban 17 TL Olmalı.

Kırsal bölgelerin hayvancılık, tarım ve orman sayesinde ayakta durabildiğini, 50 tane, 10 tane belki de 3 tane sağmal ile aile geçindirenlerin olduğunu belirten Gökmen, bu yüzden tekelleşmeye karşı ses yükseltmenin gerektiğinin altını çizdi. Burak Gökmen son olarak; “İşte bu yüzden köylü milletin efendisi kalmaya devam etmelidir. Bizim temsilcimiz olması gereken kişiler ve kurumlar, bakanlar, milletvekilleri, odalar, birlikler, kooperatifler, konsey temsilcileri, komite temsilcileri benzeri kurum liderleri ve yöneticileri sesimize kulak vermeli, bu ve bunun gibi halkı hayvancılıktan soğutan, bizi ithalata mecbur bırakan durumlardan acilen dönülmelidir ve bu fiyat dengesizliğine oransal anlamda bir netlik kazandırılmalıdır. Örneğin yem süt paritesi 1,5 bandında tutulmalı, buna istinaden bugün süt taban fiyatı en az 17 TL olmalıdır. Bu sektörde alın teri döken üreticilerin ve bu sektörden para kazanan meslek gruplarının devamlılığı için esas olan budur. Aksi takdirde Biga bölgesi, Aydın bölgesi, Konya-Sarayönü bölgesindeki gibi oluşacak tepkilere her gün Bursa-Mustafakemalpaşa’daki gibi tepkiler eklenerek devam edecektir. Yetkilileri bu taban fiyatında revizyon yapmaya ve bu fiyatın geçerliliğini 1 Ocak’tan itibaren almaya davet ediyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli

SON DAKİKA HABERLERİ

BURSA

25 gün önce

Soğuk Zincirsiz Örnek Proje

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Aktaş, “Emeklilere, ulaşımda ve su faturalarında yüzde 25 indirim”

BURSA

15 Temmuz 2024

ÇANAKKALE RUHU 109. YILINDA

BURSA

15 Temmuz 2024

Osmangazi Meydanı’nda esnaf buluşması

BURSA

15 Temmuz 2024

Yenidere’liler İftarda Biraraya Geliyor

BURSA

15 Temmuz 2024

Cumhur İttifakı kadın kolları tek yürek!

BURSA

15 Temmuz 2024

MHP Cephesinden Ankara çıkartması

BURSA

15 Temmuz 2024

Doğal afetlere dirençli kentler istiyoruz!

BURSA

15 Temmuz 2024

BUSKİ’den kapsamlı mazgal temizliği

BURSA

15 Temmuz 2024

Beygirci’den Siyasilere ortak CANLI Yayın Daveti

BURSA

15 Temmuz 2024

Türkiye’nin Dört Yanından Ziyaretçi Akını

BURSA

15 Temmuz 2024

Telefon Şebekeleri Çekmiyor,Yetkililer Duysun

BURSA

15 Temmuz 2024

Mustafakemalpaşa Bizim Değil, Gelecek Nesillerin Bize Emanetidir”

BURSA

15 Temmuz 2024

Vatan Diye Can Verenlerin Kanıyla Yazdığı Bir Destandır Çanakkale

BURSA

15 Temmuz 2024

Tüm ilçelerde sağlıklı altyapı

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Dündar, on binlerce genç ile Osmangazi Meydanı’nda buluştu

BURSA

15 Temmuz 2024

Ovada Beygirci zaferinin ayak sesleri!

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Aktaş, Otosansit esnafını dinledi

BURSA

15 Temmuz 2024

Dünyadan ve Türkiye’den uzmanların görüşleri: Çocuklarla doğa eğitimi neden önemli?

BURSA

15 Temmuz 2024

Vıraca Mahallesi Gül,ecek.

BURSA

15 Temmuz 2024

Türk kadınının zarafeti podyumda

BURSA

15 Temmuz 2024

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KANAR’DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

BURSA

15 Temmuz 2024

BAŞKAN KANAR’IN GİRİŞİMLERİYLE HAYAT BULAN MUSTAFAKEMALPAŞA KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

BURSA

15 Temmuz 2024

Sadıkla Tatlı Sohbetler

BURSA

15 Temmuz 2024

Sönmez Duman,dan Çarpıcı Açıklamalar

BURSA

15 Temmuz 2024

Ahmet Beygirci Esnaf ve Vatandaşlar Tarafından İlgiyle Karşılandı

BURSA

15 Temmuz 2024

Mustafakemalpaşa, da Kızılay’a Kan Seferberliği.

BURSA

15 Temmuz 2024

Türkiye’nin girişimcileri Bursa’da yetişecek

BURSA

15 Temmuz 2024

ÇAKŞIR’A ‘MÜDÜRLÜK’ GÖREVİ

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Karyağmaz’da Hedef Mustafakemalpaşa mı?

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Joe Biden 6 aylık hedeflerini açıkladı. Senato buz gibi…

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

En fazla kızaran takım Antalyaspor! Tam 5 futbolcu….

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Norweç silahlı kuvvetleri kadınlardan oluşan özel kuvvetler eğitimlerini başlattı.

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Cristiano Ronaldo’nun akıllara zarar tüm kariyerinin istatistiğini çıkardık !

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Trump’tan seçim sonrası ilk mülakat

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Avusturya başbakanı Sebastian Kurz ile ilgili bilinmeyenler


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.