DOLAR 33,0436 0.02%
EURO 36,0120 -0.04%
ALTIN 2.569,940,04
BITCOIN 21059175,60%
Bursa
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı

Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı

ABONE OL
Şubat 21, 2024 07:53
Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı’nda, din öğretiminin mevcut durumu, sorunların ne olduğu, tüm paydaşlarla birlikte sorunlara çözüm yolları ele alındı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı, akademisyenler, İl ve ilçe milli eğitim müdürleri, il ve ilçe müftülükleri ile BİHMED, TÜGVA ve YİHMED’in yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren dernek temsilcilerinin katılımıyla Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İmam hatipler önemli ve değerli

Çalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, din eğitiminin, toplumun var olan dinamiklerini, kültürel mirasını, etik ilkelerini aktarmada ve yeni nesillere kazandırmada çok önemli bir misyon taşıdığını söyledi. Alireisoğlu, “Gelecek yüzyıldan Türkiye yüzyılı olarak bahsediyorsak bu anlamdaki misyon çalışmasında din öğretimine de çok önemli görevler düşmektedir. Bizler gençlerimizi ‘kökü mazide olan ati’ anlayışıyla, değerlerine bağlı, ne istediğini bilen, geniş ufuklu, azim ve kararlılık içerisinde ayakları bu topraklara basan güçlü aktörler olarak var etmek istiyoruz. İmam hatiplerin taşımış olduğu misyon bu anlamda önemli ve değerli. Çağın gereklerine uygun bir şekilde yürüttüğümüz eğitim çalışmalarımızda çocuklarımıza sunduğumuz din öğretiminin mevcut durumunu, sorunlarımızın ne olduğunu ortaya koymak ve birlikte bütün paydaşlarımızla beraber nasıl yapabiliriz, nasıl problemlerimizi daha iyi çözebiliriz? Nasıl çocuklarımıza daha iyi imkanlar sunabiliriz anlayışıyla, düşüncesiyle bu çalıştayımızı gerçekleştirdik. Çalıştayın hayırlı, bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yeni fikirler, yeni yaklaşımlar

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Kaya ise, dinin insanlığın başlangıcından itibaren var olduğunu, günümüzde de toplumsal hayatta tezahürleri olan bir gerçeklik olduğunu kaydetti. Bu bakımdan insanın, mensubu olduğu dini ve onun değerlerini öğrenme merakı içinde olduğunu kaydeden Kaya, “Bu küçük yaştan başlayarak hayatın sonuna kadar devam eden bir öğrenme arzusudur. Bu nedenle din öğretimi çeşitli kurumlarla icra edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığımız bünyesinde ilkokul, ortaokul, lise, imam hatip liselerinde örgün olarak devam etmekte. Yine Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesinde yaygın din öğretimi devam etmekte. Din öğretimi çocukluktan itibaren başladığına göre bu öğretimin çocukların gelişim çağlarına göre, ona uygun biçimde, içerikte icra edilmesi gerekiyor. Bütün bunların yanı sıra din öğretiminin hangi dönemde, hangi çağda başlaması gerektiğinin de iyi belirlenmesi, müfredatının da buna göre düzenlenmesi önem arz ediyor. Ülkemizde din öğretimi ilkokul dördüncü sınıftan başlamakta. Yani 10’lu, 11’li yaşlarda. Oysa batılı ülkelerin bir kısmı ilkokul birinci sınıftan itibaren zorunlu olarak, hatta ailenin isteği doğrultusunda anaokullarında din eğitimi yapılmaktadır. Dolayısıyla din öğretiminin muhtevası, müfredatı, bunların iyi şekilde düzenlenmesi, bilimsel temellere oturtulmasının yanı sıra hangi çağda hangi içerikte din eğitiminin de verileceği iyi belirlenmeli. Çağı yakalayan ülke olmaktan, çağa yön veren ülke olma hedefinin belirlendiği Türkiye yüzyılında Din Öğretimi Çalıştayının hayırlara vesile olmasını, yeniliklerin tartışılmasını, yeni fikirler üretilmesini ve yeni yaklaşımların gerçekleştirilmesine zemin hazırlayan bir çalıştay olmasını diliyorum” diye konuştu.

Günceli yakalamalıyız

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kendisinin de imam hatip lisesi mezunu olduğunu hatırlatarak, 1997’den 2012’ye kadar katsayı probleminin olduğu dönemde imam hatiplerin fazla tercih edilmediğini ve birçok ilçede okulların kapandığını hatırlattı. 2012’den sonra katsayı engelinin ortadan kalktığını kaydeden Başkan Aktaş, “Her kadar imam hatip okulları öne çıksa da aslında bu sorun meslek liselerinin problemiydi. Bu Türkiye’nin problemiydi. Aslında biz bu uygulamayla meslek liselerinin ipini çektik. Çocuklar hep Anadolu Liselerine veya düz liselere yöneldiler. Nihayetinde sorun çözüldü ve artık eşit şartlarda üniversite sınavlarına girmeye başladılar. Ama ciddi bir kalite problemi yaşadığımızı düşünüyorum. Şunu bilmeniz lazım eğitimde de sosyal hayatta da kurallar var. 30 sene önce kurallar başkaydı. 60 sene önce başkaydı. Bugünkü kurallar da başka. Tabii ki genel doğrularımız değişmez. Ama günceli yakalamak gerekir. En büyük problemlerimizden bir tanesinin günceli yakalamayla alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani din öğretiminde imam hatip okullarına ekstralar katmamız gerekliliği kaçınılmaz bir gerçek. Hayatla kopuk, sadece ilahiyat bilgilerini konuşan bir nesilden falan bahsetmiyorum. Bu konuda daha yapılacak çok şeyler olduğunu düşünüyorum. Kalitenin yükseltilmesi adına yapılması gereken hamleler olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu buluşmada bunun telafisi adına bir süreç olur” dedi. Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından 4 ayrı oturumla devam etti.

En az 10 karakter gerekli

SON DAKİKA HABERLERİ

BURSA

25 gün önce

Soğuk Zincirsiz Örnek Proje

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Aktaş, “Emeklilere, ulaşımda ve su faturalarında yüzde 25 indirim”

BURSA

15 Temmuz 2024

ÇANAKKALE RUHU 109. YILINDA

BURSA

15 Temmuz 2024

Osmangazi Meydanı’nda esnaf buluşması

BURSA

15 Temmuz 2024

Yenidere’liler İftarda Biraraya Geliyor

BURSA

15 Temmuz 2024

Cumhur İttifakı kadın kolları tek yürek!

BURSA

15 Temmuz 2024

MHP Cephesinden Ankara çıkartması

BURSA

15 Temmuz 2024

Doğal afetlere dirençli kentler istiyoruz!

BURSA

15 Temmuz 2024

BUSKİ’den kapsamlı mazgal temizliği

BURSA

15 Temmuz 2024

Beygirci’den Siyasilere ortak CANLI Yayın Daveti

BURSA

15 Temmuz 2024

Türkiye’nin Dört Yanından Ziyaretçi Akını

BURSA

15 Temmuz 2024

Telefon Şebekeleri Çekmiyor,Yetkililer Duysun

BURSA

15 Temmuz 2024

Mustafakemalpaşa Bizim Değil, Gelecek Nesillerin Bize Emanetidir”

BURSA

15 Temmuz 2024

Vatan Diye Can Verenlerin Kanıyla Yazdığı Bir Destandır Çanakkale

BURSA

15 Temmuz 2024

Tüm ilçelerde sağlıklı altyapı

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Dündar, on binlerce genç ile Osmangazi Meydanı’nda buluştu

BURSA

15 Temmuz 2024

Ovada Beygirci zaferinin ayak sesleri!

BURSA

15 Temmuz 2024

Başkan Aktaş, Otosansit esnafını dinledi

BURSA

15 Temmuz 2024

Dünyadan ve Türkiye’den uzmanların görüşleri: Çocuklarla doğa eğitimi neden önemli?

BURSA

15 Temmuz 2024

Vıraca Mahallesi Gül,ecek.

BURSA

15 Temmuz 2024

Türk kadınının zarafeti podyumda

BURSA

15 Temmuz 2024

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KANAR’DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

BURSA

15 Temmuz 2024

BAŞKAN KANAR’IN GİRİŞİMLERİYLE HAYAT BULAN MUSTAFAKEMALPAŞA KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

BURSA

15 Temmuz 2024

Sadıkla Tatlı Sohbetler

BURSA

15 Temmuz 2024

Sönmez Duman,dan Çarpıcı Açıklamalar

BURSA

15 Temmuz 2024

Ahmet Beygirci Esnaf ve Vatandaşlar Tarafından İlgiyle Karşılandı

BURSA

15 Temmuz 2024

Mustafakemalpaşa, da Kızılay’a Kan Seferberliği.

BURSA

15 Temmuz 2024

Türkiye’nin girişimcileri Bursa’da yetişecek

BURSA

15 Temmuz 2024

ÇAKŞIR’A ‘MÜDÜRLÜK’ GÖREVİ

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Karyağmaz’da Hedef Mustafakemalpaşa mı?

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Joe Biden 6 aylık hedeflerini açıkladı. Senato buz gibi…

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

En fazla kızaran takım Antalyaspor! Tam 5 futbolcu….

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Norweç silahlı kuvvetleri kadınlardan oluşan özel kuvvetler eğitimlerini başlattı.

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Cristiano Ronaldo’nun akıllara zarar tüm kariyerinin istatistiğini çıkardık !

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Trump’tan seçim sonrası ilk mülakat

GÜNDEM

15 Temmuz 2024

Avusturya başbakanı Sebastian Kurz ile ilgili bilinmeyenler


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.