DOLAR 32,5309 0.24%
EURO 34,6838 0.39%
ALTIN 2.500,300,57
BITCOIN %
Bursa
16°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bor katkılı enjeksiyonla zeminin direnci artacak

Bor katkılı enjeksiyonla zeminin direnci artacak

ABONE OL
Şubat 21, 2024 07:53
Bor katkılı enjeksiyonla zeminin direnci artacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’nın depreme karşı direncini artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Teknik Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, sıvılaşma riski gözlenen zeminlere iyileştirme uygulanacak. Üniversitede geliştirilen Patentli Bor Katkılı Enjeksiyon Malzemesi, zemindeki sıvılaşmayı önleyip, zeminin mukavemetini artıracak. Laboratuvar testleri başarıyla tamamlanan uygulama, protokol kapsamında Kurşunlu sahilinde uygulanacak.

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa’yı olası depremin yıkıcı etkilerine karşı daha dirençli hale getirmek için yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, JICA ile birlikte başlattığı Deprem Riskini Azaltma ve Önleme Planlaması Projesi’ni sürdürürken, zemin sıvılaşmasını önlemek adına Bursa Teknik Üniversitesi ile iş birliği anlaşması imzaladı. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan imza törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve akademisyenler katıldı. Protokol kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüphan Avcı’nın geliştirdiği bor katkılı zemin enjeksiyon malzemesi Kurşunlu sahilinde uygulanacak.

Sıvılaşma en büyük risk

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da yaşanması muhtemel depremlere hazırlık anlamında son yıllarda önemli adımlar atıldığını belirtirken, Bursa’nın da deprem kuşağında olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Depremlerde en çok görülen ve hasara yol açan etkenlerden birinin zemin sıvılaşması olduğuna dikkat çeken Başkan Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi depreme hazırlık noktasında önemli çalışmalar yapıyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, JICA gibi yurt içi ve yurt dışı birçok kurumla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada binalarımızı daha sağlıklı hale getirmek için kentsel dönüşüm çalışmalarımız da 14 farklı noktada devam etmekte. Depremler esasında zeminde sıvılaşma olayı görülebiliyor. Yaşanan sıvılaşma sonucunda binalar, istinat duvarları, köprüler, yollar, barajlar, altyapılar hasar görüyor. Bu sebeple maalesef mal ve can kayıpları yaşanıyor. Son yaşanan 6 Şubat depremlerinde de bu sıvılaşmadan dolayı nasıl büyük hasarlar yaşandığını görmüş olduk” dedi.

Sahada uygulama başlıyor

Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte 2022 yılından bu yana zemin sıvılaşma potansiyeli olan alanların belirlenmesi adına çalışma yürüttüklerini de hatırlatan Başkan Aktaş, geliştirilen bor katkılı zemin enjeksiyon malzemesinin laboratuvar testlerinin tamamlandığını söyledi. Saha uygulaması için Gemlik ilçesi Kurşunlu sahil bölgesinin seçildiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Sıvılaşma potansiyeli olan bir alanda herhangi bir yapılaşmaya gidilmeden önce zemin iyileştirme çalışmalarının kesinlikle yapılması gerekiyor. Bu konuda ekonomik ve yerli bir çözüm olarak Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüphan Avcı tarafından zemin sıvılaşmasının önlenmesi için bor katkılı zemin enjeksiyon malzemesi geliştirildi. Geliştirilen ürünün laboratuvar testleri tamamlandı ve şimdi de sahada uygulama aşaması kaldı. Saha uygulaması için Gemlik ilçemizin Kurşunlu Sahil bölgesi seçildi. Arazi testlerinden sonra uygulamaya ilk olarak ilimizden başlanması hedefleniyor. Şehrimiz ve üniversitemiz için bir ilk. İnşallah bunun başka şehirlerde örnek olacağını ve Bursa’nın bu konuda da ayrıcalığını ortaya koyacağını düşünüyorum. Kentsel dönüşümlerle bu süreci sürdürürken, sağlam bir zemin oluşturmak için gerekli çalışmaları yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar ise “Bu proje sıvılaşmaya ciddi bir çözüm bulmuş olacak. Bu projenin Bursa’da başlamış olması değerli ve Türkiye’de de yaygınlaşmasını ümit ediyoruz.  Bu proje kapsamında değerli hocamız bu malzemenin uluslararası patentini almaya hak kazandı. Hem şehrimiz hem de üniversitemiz için gurur kaynağı oldu. Bu protokolün Bursa için hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mevcut yapılara uygulanabiliyor

Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüphan Avcı da Japonya’da uygulanan kimyasal enjeksiyon yöntemini örnek alarak bu ürünü geliştirdiklerini kaydetti. Doç. Dr. Avcı, “6 Şubat depreminde 11 ilimiz ciddi bir şekilde etkilendi. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi zeminlerinin sıvılaşabilir zemin ve yumuşak zemin olan alanların bulunmasıydı. Uzun yıllardır bu konuda çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar sonucunda sıvılaşabilir zeminleri önlemeye yönelik yöntem geliştirdik. Bu yöntemin aslında ana uygulandığı yerlerden bir tanesi Japonya’ydı. Japonya’da uygulanan kimyasal enjeksiyon yöntemini kendimiz yeni malzemeler geliştirerek ve bor katkısı kullanarak geliştirdik. Burada hedefimiz zeminleri daha dirençli hale getirip depreme hazırlamak.  Bunun için de laboratuvar testlerini tamamladık. Şimdi saha testlerine başlayacağız. Daha sonra da sonra hızlı bir şekilde uygulamaya başlayacağız. Bu yöntemle birinci amacımız zemindeki sıvılaşmayı önleyerek şehirlerimizi daha dirençli hale getirmek, can ve mal kayıplarını azaltmak. Malzeme sıvı davranışı gösteriyor, zemin içindeki boşluklara yerleştikten belli bir süre sonra katılaşıyor. Katılaştıktan sonra zemini katı kütle haline getiriyor, sanki kayaymış gibi davranış gösteriyor. Bu da zemindeki sıvılaşmayı önleyerek zeminin mukavemetini arttırıyor hem de sıvılaşmaya karşı daha dirençli hale getirmiş oluyoruz. Zemini taşıma gücü oluşturma açısından güçlendirmiş oluyoruz. Bu malzemenin en büyük avantajlarından biri ekonomik ve çevre dostu olması. Ayrıca temelden açacağımız küçük deliklerle çok rahat bir şekilde mevcut yapılara da bunu uygulayabileceğiz” dedi

En az 10 karakter gerekli

SON DAKİKA HABERLERİ

BURSA

28 gün önce

Başkan Aktaş, “Emeklilere, ulaşımda ve su faturalarında yüzde 25 indirim”

BURSA

28 gün önce

ÇANAKKALE RUHU 109. YILINDA

BURSA

29 gün önce

Osmangazi Meydanı’nda esnaf buluşması

BURSA

29 gün önce

Yenidere’liler İftarda Biraraya Geliyor

BURSA

17 Nisan 2024

Cumhur İttifakı kadın kolları tek yürek!

BURSA

17 Nisan 2024

MHP Cephesinden Ankara çıkartması

BURSA

17 Nisan 2024

Doğal afetlere dirençli kentler istiyoruz!

BURSA

17 Nisan 2024

BUSKİ’den kapsamlı mazgal temizliği

BURSA

17 Nisan 2024

Beygirci’den Siyasilere ortak CANLI Yayın Daveti

BURSA

17 Nisan 2024

Türkiye’nin Dört Yanından Ziyaretçi Akını

BURSA

17 Nisan 2024

Telefon Şebekeleri Çekmiyor,Yetkililer Duysun

BURSA

17 Nisan 2024

Mustafakemalpaşa Bizim Değil, Gelecek Nesillerin Bize Emanetidir”

BURSA

17 Nisan 2024

Vatan Diye Can Verenlerin Kanıyla Yazdığı Bir Destandır Çanakkale

BURSA

17 Nisan 2024

Tüm ilçelerde sağlıklı altyapı

BURSA

17 Nisan 2024

Başkan Dündar, on binlerce genç ile Osmangazi Meydanı’nda buluştu

BURSA

17 Nisan 2024

Ovada Beygirci zaferinin ayak sesleri!

BURSA

17 Nisan 2024

Başkan Aktaş, Otosansit esnafını dinledi

BURSA

17 Nisan 2024

Dünyadan ve Türkiye’den uzmanların görüşleri: Çocuklarla doğa eğitimi neden önemli?

BURSA

17 Nisan 2024

Vıraca Mahallesi Gül,ecek.

BURSA

17 Nisan 2024

Türk kadınının zarafeti podyumda

BURSA

17 Nisan 2024

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KANAR’DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

BURSA

17 Nisan 2024

BAŞKAN KANAR’IN GİRİŞİMLERİYLE HAYAT BULAN MUSTAFAKEMALPAŞA KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

BURSA

17 Nisan 2024

Sadıkla Tatlı Sohbetler

BURSA

17 Nisan 2024

Sönmez Duman,dan Çarpıcı Açıklamalar

BURSA

17 Nisan 2024

Ahmet Beygirci Esnaf ve Vatandaşlar Tarafından İlgiyle Karşılandı

BURSA

17 Nisan 2024

Mustafakemalpaşa, da Kızılay’a Kan Seferberliği.

BURSA

17 Nisan 2024

Türkiye’nin girişimcileri Bursa’da yetişecek

BURSA

17 Nisan 2024

ÇAKŞIR’A ‘MÜDÜRLÜK’ GÖREVİ

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Karyağmaz’da Hedef Mustafakemalpaşa mı?

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Joe Biden 6 aylık hedeflerini açıkladı. Senato buz gibi…

GÜNDEM

17 Nisan 2024

En fazla kızaran takım Antalyaspor! Tam 5 futbolcu….

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Norweç silahlı kuvvetleri kadınlardan oluşan özel kuvvetler eğitimlerini başlattı.

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Cristiano Ronaldo’nun akıllara zarar tüm kariyerinin istatistiğini çıkardık !

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Trump’tan seçim sonrası ilk mülakat

GÜNDEM

17 Nisan 2024

Avusturya başbakanı Sebastian Kurz ile ilgili bilinmeyenler


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.